Dan tropskih šuma 

Od 14. rujna 1989. godine na „Dan tropskih šuma“ ukazuje se na prijeteće uništavanje tropskih šuma. Dan akcije pokrenula je organizacija za zaštitu prirode i okoliša "WWF" i to na rođendan Aleksandra von Humboldta, jednog od najvažnijih njemačkih istraživača. Između 1799. i 1804. istraživao je prašume Južne i Srednje Amerike te je došao do mnoštva novih otkrića koja su Europljanima do tada bila nepoznata.

Ovaj dan smo iskoristili kao priliku da skrenemo pozornost na zaštitu šuma – kako tropskih tako i naših autohtonih. Saznajte više o važnosti i prijetnjama našim (tropskim) šumama te o Müllerovoj predanosti zaštiti šuma. Osim toga, predstavljamo vlastite robne marke koje svojom posebnom ambalažom ili dizajnom proizvoda daju značajan doprinos zaštiti šuma. Također možete otkriti zanimljiive činjenice o prašumama i Tipps & Tricks za zaštitu okoliša.

Zanimljive činjenice o prašumama

Kojim prijetnjama su izložene tropske šume?

Jedna od glavnih prijetnji je raskrčivanje šuma. Područje veličine 40 nogometnih igrališta smanjuje se svake minute. Razloga krčenja šuma je mnogo. Područja se pretvaraju u plantaže, koriste se za stočarstvo, tropsko drvo potrebno je za industriju papira ili namještaja, a tlo pod raskrčenim šumama zanimljivo je zbog prirodnih resursa poput aluminija.

Koja je važnost tropskih šuma?
Kišne šume su "zelena pluća" zemlje, a tropske prašume su ključne za klimu. Oni suzbijaju klimatske promjene jer tropske šume proizvode 40% svjetskog kisika. Oni također vežu ugljični monoksid i važno su stanište za floru i faunu. Za više od polovicu svih životinjskih vrsta je prašuma dom. U prošlosti su već ugašene mnoge biljne i životinjske vrste. Zbog stalnog čišćenja velikih šumskih površina sve više i više staništa za životinje i biljke nestaje.
Tropske šume proizvode 40% svjetskog kisika
Müllerova posvećenost Danu (tropskih) šuma
Trenutne znanstvene spoznaje pokazuju da nam globalno pošumljavanje može pomoći da prevladamo dvije globalne krize odjednom. S jedne strane, pomaže u obnovi degradiranih staništa i zaštiti postojeće bioraznolikosti, a s druge strane, to je i jedan od najučinkovitijih instrumenata za uklanjanje stakleničkog plina ugljikovog dioksida iz atmosfere.
Fairventures ima holistički pristup pošumljavanju
Müller promovira pošumljavanje šuma

Zajedno s našim partnerom Denkriesen proveli smo kombiniranu akciju popusta i donacija uz kuponiranje u razdoblju od sredine studenog 2021. do kraja siječnja 2022. Naši kupci su dobili 10% na Denkriesen proizvode. U isto vrijeme, 10% prodaje Denkriesena ostvarene u vezi s kuponom donirano je Fairventuresu kako bi se novac iskoristio za pošumljavanje lokalnih i tropskih šuma. Ukupno je uplaćena zajednička donacija od 30.000 € za Fairventures.
Müller od sredine 2022. podržava neprofitnu humanitarnu organizaciju Fairventures Worldwide sa sjedištem u Stuttgartu u pošumljavanju u Ugandi i našim lokalnim šumama. Na otoku Borneo (Indonezija), kao iu Ugandi (Istočna Afrika), Fairventures slijedi holistički pristup koji uzima u obzir ne samo ekološke, već i društvene i ekonomske aspekte te se fokusira na lokalno stanovništvo. U isto vrijeme, Müller je predan lokalnoj šumi u Baden-Württembergu, koja je posljednjih godina jako stradala od suše i najezde potkornjaka. Zajedno s gradom Herrenbergom i odgovornima u šumskim četvrtima Herrenberger Stadtwald, pogođena šumska područja u blizini Herrenberga i u Parku prirode Schönbuch pošumljavaju se vrstama drveća otpornim na klimu.
34.000 stabala za bolju klimu

S ukupno 17.000 stabala, u gradskoj šumi Günzburg položen je kamen temeljac za veliku kampanju pošumljavanja. Do kraja godine planirano je daljnje pošumljavanje sa 17.000 stabala, tako da će u 2023. biti zasađeno ukupno 34.000 stabala. Ovom kampanjom Müller želi podržati održivo gospodarenje njemačkim šumama s drugim partnerima u suradnji. Šarena mješavina različitih vrsta drveća, uključujući srebrne jele, orahe i bukve, nudi ugodan životni prostor za brojne stanovnike šume zahvaljujući uravnoteženom sastavu drveća.


Mješovita šuma stvara kvalitetno stanište
Održivost kod Müller robnih marki
  • Duchesse nature maramice izrađene su od 100% otpadnog papira te tako dugoročno štite resurse i okoliš, zbog čega su nagrađene Plavim anđelom. Osim toga, ne koristi se plastična ambalaža.
  • Šamponi i regeneratori AVEO Professional dostupni su i u čvrstoj verziji. Čvrsti proizvodi ekološki su prihvatljiva alternativa tradicionalnim proizvodima u plastičnoj ambalaži. Karton je izrađen od obnovljivih sirovina i može se reciklirati. Jedan kruti šampon ekvivalent je otprilike dvjema bocama tekućeg proizvoda.
  • Terra Naturi čvrsti šampon posebno je ekološki prihvatljiva alternativa konvencionalnim šamponima. Ovdje nema plastične ambalaže. Karton je izrađen od obnovljivih sirovina i može se reciklirati. Koristi se formula sa smanjenim sadržajem vode u usporedbi s tekućim šamponom/regeneratorom, koji omogućuje dulje korištenje proizvoda.
  • Beauty Baby eko pelene su ekstra mekane i hipoalergene te idealne za osjetljivu dječju kožu. Proizvod dolazi iz CO2 neutralne tvornice i izrađen je od 100% obnovljive energije.
  • Za mnoge CleanPac proizvode, sirovine potječu iz održivog šumarstva. Drvo za CleanPac drveni pribor za jelo dolazi iz šuma kojima se odgovorno upravlja i 100% je biorazgradivo. Npr. ražnjići za hranu su dostupni u različitim veličinama i izrađeni su od 100% bambusa.
  • Paperzone proizvodi koji nose pečat Plavi anđeo izrađeni su od 100% otpadnog papira, kao što je npr. reciklažni fotokopirni papir.
Tipps & Tricks za očuvanje tropskih šuma

Čak i male mjere pomažu u zaštiti naših šuma. Prikupili smo nekoliko savjeta za vas:

  • Štedite papir, koristite reciklirani papir ili ga koristite nekoliko puta!
  • Osvještena konzumacija mesa: bolje manje mesa ili bez mesa!
  • Kada je riječ o drvenim proizvodima, potražite FSC® pečat i ne kupujte namještaj od tropskog drva!
  • Izbjegavajte aluminij: nemojte svoj doručak zamotati u foliju, već ga spakirajte u kutiju za ručak!
  • Koristite pametne telefone što je dulje moguće, jer su za njihovu proizvodnju potrebni plemeniti metali koji se obično nalaze samo u tropskim šumama.  Ako pametni telefon stvarno više nije za upotrebu, može se reciklirati.
  • Što se tiče namirnica, koristite regionalne, sezonske proizvode iz organskog uzgoja!
  • Možete samostalno ili u organizaciji udruženja posaditi čak i nova stabla u svojoj okolini!
  • Kupujte održive proizvode od bambusa: bambus naraste više od jednog metra dnevno i može se posjeći znatno više bambusa bez ugrožavanja nego što bi se moglo srušiti drveća
  • Koristite slamke za višekratnu upotrebu, npr. od nehrđajućeg čelika ili stakla
  • Umjesto plastičnih ili papirnatih vrećica, pri kupnji voća, povrća i kruha koristite višekratne vrećice
  • Obratite pozornost na oznake "Plavog anđela": proizvodi od recikliranog papira s "Plavim anđelom" jamče da su papirna vlakna u proizvodima izrađena od 100% otpadnog papira