Dan tropskih šuma
Ovaj dan smo iskoristili kao priliku da skrenemo pozornost na zaštitu šuma – kako tropskih tako i naših autohtonih. Saznajte više o važnosti i prijetnjama našim (tropskim) šumama te o Müllerovoj predanosti zaštiti šuma. Osim toga, predstavljamo vlastite robne marke koje svojom posebnom ambalažom ili dizajnom proizvoda daju značajan doprinos zaštiti šuma. Također možete otkriti zanimljiive činjenice o prašumama i Tipps & Tricks za zaštitu okoliša.
Zanimljive činjenice o prašumama
Jedna od glavnih prijetnji je raskrčivanje šuma. Područje veličine 40 nogometnih igrališta smanjuje se svake minute. Razloga krčenja šuma je mnogo. Područja se pretvaraju u plantaže, koriste se za stočarstvo, tropsko drvo potrebno je za industriju papira ili namještaja, a tlo pod raskrčenim šumama zanimljivo je zbog prirodnih resursa poput aluminija.
Kišne šume su "zelena pluća" zemlje, a tropske prašume su ključne za klimu. Oni suzbijaju klimatske promjene jer tropske šume proizvode 40% svjetskog kisika. Oni također vežu ugljični monoksid i važno su stanište za floru i faunu. Za više od polovicu svih životinjskih vrsta je prašuma dom. U prošlosti su već ugašene mnoge biljne i životinjske vrste. Zbog stalnog čišćenja velikih šumskih površina sve više i više staništa za životinje i biljke nestaje.
Müllerova posvećenost Danu (tropskih) šuma
Trenutne znanstvene spoznaje pokazuju da nam globalno pošumljavanje može pomoći da prevladamo dvije globalne krize odjednom. S jedne strane, pomaže u obnovi degradiranih staništa i zaštiti postojeće bioraznolikosti, a s druge strane, to je i jedan od najučinkovitijih instrumenata za uklanjanje stakleničkog plina ugljikovog dioksida iz atmosfere.
Zajedno s našim partnerom Denkriesen proveli smo kombiniranu akciju popusta i donacija uz kuponiranje u razdoblju od sredine studenog 2021. do kraja siječnja 2022. Naši kupci su dobili 10% na Denkriesen proizvode. U isto vrijeme, 10% prodaje Denkriesena ostvarene u vezi s kuponom donirano je Fairventuresu kako bi se novac iskoristio za pošumljavanje lokalnih i tropskih šuma. Ukupno je uplaćena zajednička donacija od 30.000 € za Fairventures.
S ukupno 17.000 stabala, u gradskoj šumi Günzburg položen je kamen temeljac za veliku kampanju pošumljavanja. Do kraja godine planirano je daljnje pošumljavanje sa 17.000 stabala, tako da će u 2023. biti zasađeno ukupno 34.000 stabala. Ovom kampanjom Müller želi podržati održivo gospodarenje njemačkim šumama s drugim partnerima u suradnji. Šarena mješavina različitih vrsta drveća, uključujući srebrne jele, orahe i bukve, nudi ugodan životni prostor za brojne stanovnike šume zahvaljujući uravnoteženom sastavu drveća.
Softstar higijenski papir
Müller je prva trgovačka tvrtka koja proizvodi higijenske papire iz vlastitih kartonskih kutija. Zajedno s proizvođačem WEPA, karton koji je služio kao vanjska ambalaža i koji se svakodnevno proizvodi u središnjem skladištu Müllera (Ulm, Baden-Württemberg) reciklira se u higijenski papir. Tako je nastalo SoftStar kružno gopodarstvo.
Prazne kartonske kutije preuzima WEPA kada se isporučuju u središnje skladište Müllera i dostavljaju na različite WEPA lokacije u Njemačkoj, gdje se prerađuju u SoftStar higijenske papire. To štedi putne udaljenosti, sirovine i CO2. Osim toga, u procesu proizvodnje ne koriste se umjetni izbjeljivači. Time se također štiti priroda i otpadne vode. Müller, zajedno s proizvođačem WEPA, na svoje police donosi održive verzije maramica, toaletnog papira i kuhinjskih rola.
Zatvoreni ciklus: od kartona do higijenskog papira
Održivost kod Müller robnih marki
- manje pakiranje s istim sadržajem čime se štedi ambalažni materijal
- upute za odvajanje na ambalaži za promicanje kasnijeg odvajanja otpada, npr. na Softstar kuhinjskim rolama ili toaletnom papiru
- korištenje obnovljivih sirovina i recikliranih materijala, npr. za SensiDent drvene četkice za zube
- čvrsti šamponi koji također ne koriste plastičnu ambalažu, poput krutih šampona Terra Naturi
- proizvodi od recikliranog papira, poput naših Paperzone proizvoda koji nose pečat “Plavi anđeo”. Izrađene su od 100% starog papira, poput dugih DIN samoljepljivih recikliranih sivih kuverti.
- recikliranje vlastitih kartonaža u higijenske papire, poput naših SoftStar higijenskih papira
- sirovine iz održivog šumarstva. Drvo za CleanPac drveni pribor za jelo dolazi iz šuma kojima se odgovorno upravlja i 100% je biorazgradivo. CleanPac se također sve više oslanja na održive sirovine, kao što su ražnjići za hranu koji su dostupni u različitim veličinama i izrađeni su od 100% bambusa.
Tipps & Tricks za očuvanje tropskih šuma
Čak i male mjere pomažu u zaštiti naših šuma. Prikupili smo nekoliko savjeta za vas:
- Štedite papir, koristite reciklirani papir ili ga koristite nekoliko puta!
- Osvještena konzumacija mesa: bolje manje mesa ili bez mesa!
- Kada je riječ o drvenim proizvodima, potražite FSC® pečat i ne kupujte namještaj od tropskog drva!
- Izbjegavajte aluminij: nemojte svoj doručak zamotati u foliju, već ga spakirajte u kutiju za ručak!
- Koristite pametne telefone što je dulje moguće, jer su za njihovu proizvodnju potrebni plemeniti metali koji se obično nalaze samo u tropskim šumama. Ako pametni telefon stvarno više nije za upotrebu, može se reciklirati.
- Što se tiče namirnica, koristite regionalne, sezonske proizvode iz organskog uzgoja!
- Možete samostalno ili u organizaciji udruženja posaditi čak i nova stabla u svojoj okolini!
- Kupujte održive proizvode od bambusa: bambus naraste više od jednog metra dnevno i može se posjeći znatno više bambusa bez ugrožavanja nego što bi se moglo srušiti drveća
- Koristite slamke za višekratnu upotrebu, npr. od nehrđajućeg čelika ili stakla
- Umjesto plastičnih ili papirnatih vrećica, pri kupnji voća, povrća i kruha koristite višekratne vrećice
- Obratite pozornost na oznake "Plavog anđela": proizvodi od recikliranog papira s "Plavim anđelom" jamče da su papirna vlakna u proizvodima izrađena od 100% otpadnog papira